جستجو   :  

پروژه کتابخانه آینده

 

 
 
پروژه کتابخانه آینده
 
پروژه کتابخانه آینده  (به نروژی: Framtidsbiblioteket) یک اثر هنری عمومی به قصد گردآوری اصل آثار نویسندگان پرطرفدار بین سال¬های 2014 تا 2114 است. این آثار به صورت نخوانده و منتشر نشده تا سال 2114 باقی خواهند ماند. هزار درخت به طور خاص برای این پروژه در جنگل¬های نروژ کاشته شده است. صد اثر شاهکار به صورت محدود بر روی کاغذهایی که از این درختان تولید خواهد شد، چاپ می¬شود. گاردین  از این جریان تحت عنوان "مرموزترین کتابخانه جهان" یاد کرده است. 
 
تاریخچه
این پروژه توسط کتی پترسون  در تابستان سال 2014 راه¬اندازی شد و در اسلو (نروژ) مورد حمایت قرار گرفت. شاهکارهای ادبی در فضایی طراحی شده خاص این هدف، در کتابخانه دیچمن  (کتابخانه عمومی اسلو) نگهداری می¬شوند. این فضا "اتاق خاموش " نامیده میشود که با استفاده از چوب همان درختانی که به قصد این پروژه کاشته شده¬اند ساخته می-شود. کتی پترسون با تیم معماری برای ساخت این فضا همکاری می¬کند. آثار انتخاب شده جهت نمایش در این فضا قرار داده می¬شوند اما برای خوانده شدن در دسترس نمی¬باشند. 
نویسندگان آثار در زمان ارائه اثر خود به این پروژه سوگند سکوت یاد می¬کنند که هرگز درباره محتوای اثر خود سخنی به میان نیاورند. اتوود  این پروژه را به "زیبای خفته" تشبیه می¬کند، از نظر وی هر اثر در این پروژه معجوی جادویی می¬نوشد و به خواب می¬رود و در انتظار بوسه زندگی از خوانندگان خود در زمان آینده می¬ماند. 
هزار سند حاوی عناوین و مشخصات صد شاهکار ادبی که قرار است در سال 2114 منتشر شود در سه گالری هنری Ingleby Gallery در ادینبرگ، James Cohan Gallery در نیویورک و Parafin در لندن به قیمت 625 پوند فروخته میشود که تا سال 2017 این قیمت به 800 پوند افزایش خواهد یافت. این اسناد بر روی کاغذهای دست¬ساز که نمایش¬دهنده مقطع عرضی درخت با صد حلقه مربوط به تنه درخت چاپ می¬شوند، این صد حلقه نشاندهنده بازه زمانی پروژه است. 
 
انتقادات وارد شده
پروژه کتابخانه آینده با اشتیاق و کنجکاوی مورد استقبال رسانه¬ها قرار گرفت، گرچه به علت غیرقابل خواندن بودن آثار تا سال 2114 انتقاداتی به آن وارد شده است. 
 
هویت هر یک از نویسندگان آثار، سالیانه حوالی اکتبر اعلام می¬شود؛ سپس هر نویسنده اثر خود را در بهار آینده به صورت عمومی در مراسمی که در جنگل نروژ برگزار می¬گردد به ثبت می¬رساند. 
در حال حاضر آثار زیر ثبت شده است:
- 2014: مارگرات اتوود، (Scribbler Moon)، ثبت شده در تاریخ 25 می 2015.
- 2015: دیوید میشل، (From me flows what you call time)، ثبت شده در تاریخ 28 می 2016.
- 2016: Sjon، (As my brow brushes on the Tunics of angles or the drop tower, the roller coaster, the whirling cups and other instruments of worship from the post-industrial age)، ثبت شده در تاریخ 2 ژون 2017.
- 2017: الیف شافاک، (The Last Taboo)، ثبت شده در تاریخ 2 ژون 2018.
- 2018: هن کنگ
 
کتاب¬های "کتابخانه آینده" که صد سال بعد خوانده می¬شوند، اسرار جهان ما را برای آیندگان فاش خواهند کرد. اسراری پیرامون خلق و خوی انسان¬ها و نیازشان به عشق، نفرت، جنگ و صلح.  
 

تاریخ درج  :  1398/7/30  

نظرات کاربران :

سلام ، خدا قوت ، کتاب تش باد اقای غریب زاده را از کجا تهیه کنم .راهنمایی فرمایید\r\nتشکر می کنم

نوشته شده در ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ توسط سیدحمداله طباطبایی


ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی